środa, 18 czerwca 2014

Studniówka

Czy dyrektor szkoły ma prawo wymagać od nauczycieli i pracowników szkoły obowiązkowego uczestnictwa w studniówce organizowanej przez rodziców uczniów?

Udział w studniówce jest zwyczajem, a nie obowiązkiem wynikającym ze stosunku pracy. W przypadku pracowników niepedagogicznych nie ma żadnego uzasadnienia żądanie uczestnictwa w tego typu imprezie.
Udział nauczycieli, nawet gdyby wynikał z zadań statutowych szkoły, czyli mieścił się w obowiązkach nauczycieli określonych w art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela, nie jest możliwy bez ich zgody. Ustawa wyraźnie określa, że czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. Ponadto, nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy.
Przepisy oświatowe przewidują możliwość realizowania przez nauczyciela tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej, jednak jedynie w placówkach i w przypadkach określonych w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 17 maja 2001 r. w sprawie realizowania przez nauczycieli tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych w porze nocnej.
Nie ma zatem podstaw prawnych do tego, aby nakazać nauczycielom oraz pracownikom szkoły wzięcie udziału w studniówce bez ich zgody. [źródło: http://wwww.nadzorpedagogiczny.pl]
Niemniej jednak, studniówka to bal, do którego przygotowanie, a następnie uczestnictwo w nim powinno być przeżyciem radosnym, pożegnaniem z koleżankami i kolegami, z nauczycielami, ze społecznością szkołą. Obecność na niej nie powinna być narzuconym obowiązkiem, a raczej możliwość spotkania się ze swoimi wychowankami na innej płaszczyźnie "porozumienia".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz