niedziela, 20 października 2013

Arkusz kalkulacyjny do analizy matury

Wczoraj na szybko przygotowałem arkusz do szybkiej analizy matur z rozbiciem na klasy, z podstawowymi wskaźnikami statystycznymi, ze wskaźnikami poziomu wykonywalności zadań /łatwość/. Plik do pobrania z opisem wewnątrz - może się komuś przyda
 

sobota, 21 września 2013

Czy motywować nauczyciela?

Mówimy cały czas o motywowaniu uczniów i pracy z uczniem zdolnym. A może warto też wspomnieć jak docenić nauczyciela, który pracuje oddając się w pełni swojemu powołaniu! Jeśli nauczyciel nie będzie doceniał, choćby małych postępów w nauce swoich podopiecznych, to czy nie jest tak, że w pewnym momencie uczeń nie będzie już podejmował prób wykazania się, na początku czasem z trudem zdobytą wiedzą i umiejętnościami. A czy nie jest też tak z osobami dorosłymi pracującymi na różnych stanowiskach?! Dlaczego teraz o tym piszę, ..., bo przypomniała mi się sytuacja z ubiegłego roku szkolnego, która spotkała jednego /a może nie tylko/ z nauczycieli. Ale o tym może innym razem.
Nie od dziś wiadomo, że na większość dzieci i także dorosłych zdecydowanie lepszy wpływ wywiera motywacja pozytywna (pochwały i nagrody) niż negatywna (kary), albo bierność (brak docenienia osiągnięć).


Nie od dziś wiadomo, że na większość dzieci (i także dorosłych) zdecydowanie lepszy wpływ wywiera motywacja pozytywna (pochwały i nagrody) niż negatywna (kary).

Źródło: http://www.parkmania.pl/aktualnosci/305/Dobre-oceny-wycieczka-i-pozytywna-motywacja.html
© Parkmania.pl

sobota, 14 września 2013

Urlop nauczyciela

Proponowane zmiany w KN min. dotyczące precyzyjnego określenia liczby dni urlopu wypoczynkowego skłoniły mnie do napisania tego posta. Proponowana nowelizacja dotyczyć ma zmiany sposobu określenia wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczycieli szkół feryjnych i zasad jego udzielania. Urlop wypoczynkowy nauczycieli zatrudnionych w szkołach, w których organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, będzie określony w wymiarze 47 dni roboczych w roku.
W ramach ustalonego wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczyciel będzie miał prawo do nieprzerwanego wypoczynku w wymiarze co najmniej 28 dni kalendarzowych, a w przypadku  dyrektora szkoły 14 dni kalendarzowych.
W rezultacie wprowadzonego rozwiązania nauczyciele będą mogli korzystać z urlopu wypoczynkowego nie tylko w okresie ferii zimowych i letnich, lecz we wszystkie dni, w które nie odbywają się w szkole zajęcia lekcyjne, a więc  także w czasie 7 - 9 dni roboczych w okresie przerw świątecznych oraz 6 - 10 dni roboczych, które dyrektor szkoły ustali jako dni wolne od zajęć  dydaktyczno - wychowawczych. W  dni wolne  od  zajęć lekcyjnych, w które nauczyciel nie będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego, będzie on wykonywał czynności określone  w  art.  42 ust. 2 pkt 2 i 3  ustawy - Karla  Nauczyciela,  zgodnie z poleceniem dyrektora szkoły.
Skusiłem się do precyzyjnego policzenia ile dni wolnych może mieć nauczyciel jeśli dyrektor nie zaangażuje go do działań i ferie letnie i zimowe rozpocznie od pierwszego poniedziałku, a do szkoły wróci np. w piątek. Należy mieć nadzieję, że takich sytuacji nie ma zbyt dużo. W obliczeniach wziąłem dni robocze, w których nauczyciele mają "wolne", nie brałem natomiast dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w które bardzo często nauczyciele są zaangażowani w inne działania.
Obliczona liczba dni uwzględnia również takie dni, jak dni robocze między Świętami a Nowym Rokiem, czy też w okresie "ferii wiosennych". Jak myślisz, ile wyszło ... 62. Policzyłem jeszcze jak wygląda to u mnie, faktycznie blisko tej, która jest proponowana 48. Z racji pracy w szkole ponadgimnazjalnej dotyka mnie nabór elektroniczny, który kończy się 10-11 lipca, więc ferie letnie zaczynam od 14-15 lipca /pierwszy dzień roboczy/, wracam do szkoły w ostatnim tygodniu sierpnia i przygotowuję dziennik elektroniczny, salę, stanowiska pracy ucznia, ... .  Wnioski: jeśli dyrektor zaangażuje nauczyciela dodatkowo dając mu do wykonania określone zadania np. na trzy tygodnie ferii letnich, to wychodzimy na 47 dni i 28 ciągłych. Wszystko się zgadza. 

poniedziałek, 9 września 2013

Najgorsze miasta do życia w Polsce

Dzisiaj przeczytałem na portalu WP ranking najgorszych miast wg. ich mieszkańców.
"Częstochowa w pierwszej kolejności kojarzy się z Jasną Górą, jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego na świecie. Jest prawdziwym powodem do dumy - w 2012 roku odwiedziło ją 3,3 mln osób z 74 krajów! Niestety władze miasta mają prawdziwy powód do zmartwień w postaci nastawienia mieszkańców. Żyje tu najmniejszy odsetek bardzo zadowolonych z życia w naszym kraju - jedynie 3,26 proc. Jeszcze przed dwoma laty było ich prawie 9 proc. Co spowodowało tak dużą zmianę? Dlaczego Częstochowa jest obecnie najsmutniejszym miastem w Polsce? Odpowiedź na to pytanie to obecnie jedno z najważniejszych zadań władz miasta". Niestety Częstochowa przoduje w rankingu.


poniedziałek, 2 września 2013

1 września - nowy rok, nowe obowiązki

1 września - od 7.30 do 14.00 spędziłem miło czas w szkole, min. przygotowując pracownie i przy okazji wymieniając komputery w administracji. Niestety, wymiana to nie "5 minut" jeśli trzeba zainstalować oprogramowanie i przenieść dane.  Przy okazji aktualizacja danych w dzienniku elektronicznym i przyjmowanie zgłoszeń: że nie działa komputer, że nie działa internet. Aż się boję nowego roku :)

niedziela, 1 września 2013

Zmiany w KN? już od 1 stycznia 2014 r.

Jedna z proponowanych zmian w KN ma dotyczyć rozszerzenia zakresu rejestrowania zajęć i czynności realizowanych przez nauczycieli.
Obecnie przepisy ustawy - Karta Nauczyciela przewidują obowiązek rejestrowania zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub na ich rzecz (pensum) oraz zajęć o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a i b ustawy - Karla Nauczyciela. Pozostałe zadania realizowane przez nauczycieli w ramach czasu pracy nie podlegają formalnie rejestrowaniu. Wiele z nich jest dokumentowanych w szkołach w różny sposób.
Ministerstwo uznaje za zasadne, aby istniejący już obowiązek rejestrowania niektórych zajęć wykonywanych przez nauczyciela w ramach czasu pracy dotyczył nie tylko realizacji procesu dydaktycznego, ale również najistotniejszych zajęć i czynności wspierających ten proces, takich jak doskonalenie zawodowe, praca zespołowa nauczycieli czy kontakt nauczyciela z rodzicami uczniów, wykonywanych przez nauczyciela w ramach jego czasu pracy.
Zakłada się  że będą rejestrowane następujące zajęcia i czynności realizowane w ramach czasu pracy nauczyciela:
1) dostępność nauczyciela w szkole dla rodziców uczniów;
2) udział w posiedzeniach rad pedagogicznych oraz zespołach realizujących zadania na rzecz dziecka i ucznia tworzonych przez dyrektora szkoły,
- o ile nauczyciel jest zobowiązany do realizacji tych zajęć i czynności;
3) doskonalenie zawodowe uzgodnione z dyrektorem szkoły realizowane zgodnie z zakresami doskonalenia określonymi w ustawie.
Zajęcia i czynności będą rejestrowane w formie określonej przez organ prowadzący szkołę.
Obowiązek rejestrowania ww. zajęć i czynności nie będzie obejmował dyrektora szkoły.
Czynności te będą rejestrowane w miarę ich realizacji w okresach miesięcznych.
Przykład takich zajęć, które podlegać będą dokumentowaniu przez nauczyciela, to mogą być:


Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze - te już są dokumentowane
Godziny art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a i b - te również
Rady Pedagogiczne
Zespół przedmiotowy
Konsultacje z rodzicami
Zespół nadzorujący
Kolegium dyrektora
Zespół monitorowania klas otwartych/oferta edukacyjna
Elektroniczny nabór
Współprowadzenie strony
Administrowanie serwerem szkolnym
Administrowanie dziennikiem elektronicznym
Doskonalenie
RP Szkoleniowa
Serwisowanie pracowni komputerowej
Wspieranie nauczycieli w IT
Przygotowanie do zajęć - o tym na razie nic nie wiemy i raczej nie będzie to dokumentowane
Sprawdzanie prac - o tym również na razie nic nie wiemy 
Przeprowadziłem symulację takich zajęć na przykładzie swojej szkoły, bez zajęć dydaktyczno-wychowawczych i z KN art. 42., no i bez przygotowania do lekcji i sprawdzania prac.
Wychodzi, że średnio w tygodniu dodatkowo dla uczniów i szkoły realizuję 12-13 godzin. Czyli 18 dydaktyczno-wychowawczych + 1 KN + 12/13, daje nam 32 godzin. Godziny te nie zawierają czasu na przygotowanie się do zajęć, czy sprawdzania prac. Nie piszę też w tym artykule ile czasu zajmuje mi praca jako doradcy metodycznego.